Narzędzia przydatne do układania płytek

Biopreparaty

W trakcie prac wykończeniowych bardzo często jednym z ostatnich kroków w kierunku ukończenia całego domu jest układanie płytek. Dodatkowo, nie jest to wcale trudne zadanie, dlatego też bardzo często sami chętnie się za to zabieramy, wyręczając tym samym ekipę budowlaną. Ale nie będzie to możliwe bez odpowiednich narzędzi, choć na całe szczęście nie potrzeba tutaj wcale żadnych skomplikowanych sprzętów.

Oczywiście, warto najpierw sprawdzić się w układaniu płytek na nieco mniejszej powierzchni, gdyż nie jest to zajęcie dla każdego – potrzeba przede wszystkim sporej cierpliwości, ale także dokładności. Mając takie przygotowanie będziemy wiedzieli, czy warto zabierać się za układanie płytek w kuchni czy w łazience, wiedząc już, że jesteśmy w stanie sobie bez problemu poradzić. Ale jakie tak właściwie narzędzia będą nam do tego potrzebne? Wśród najważniejszych wymienia się:

  • poziomicę,
  • przecinarkę,
  • obcęgi,
  • młotek,
  • pace,
  • szczypce,
  • nóż.

Nie jest to więc wcale dużych rozmiarów zestaw, gdyż z tymi narzędziami powinniśmy móc bezproblemowo poradzić sobie z ułożeniem płytek, nawet jeśli nie mamy wielkiego doświadczenia. Według wielu, najważniejsza w tym wszystkim jest przecinarka, którą może zastąpić także inne urządzenia do cięcia, gdyż w ten sposób będziemy szybko i łatwo mogli przyciąć płytki do odpowiednich rozmiarów.

Jak poprawnie układać płytki?

Pierwszy krok to oczywiście oczyszczenie podłoża, natomiast w dalszej kolejności możemy już zabrać się za wyznaczenie położenia płytek, w czym przyda nam się poziomica.

Jeśli nie jesteśmy pewni to możemy ułożyć płytki na próbę, oczywiście bez kleju. Kolejny krok to naniesienie kleju, do czego oczywiście wykorzystamy pace. Po ułożeniu płytek warto jeszcze skorzystać z tak zwanych krzyżyków dystansowych, aby mieć pewność, że płytki są od siebie równo oddzielone.

Wtedy też usuwamy nadmiar kleju, a nierówno ułożone płytki możemy lekko dobić za pomocą gumowego młotka. Na koniec pozostaje jeszcze fugowanie.

producent rozpuszczalników Chłodnice oleju